csütörtök, november 29, 2012

Kór-lap..

Végre voltam endokrinológusnál, aki a pajzsmirigy betegségek specialistája. Újra felírta a régi gyógyszert. 18 hónapon át kell szedni, folyamatos vérvételekkel ellenőrzik, hogyan reagál a szervezetem és annak megfelelően (remélhetőleg) csökkentik az adagot. A pajzsmirigy betegségek nagy részénél testsúlycsökkenés figyelhető meg, van hogy pár hét alatt 5-10 kiló, ami nagyon veszélyes tud lenni. Ennek ismeretében már inkább örömmel fogadom azt, amit az orvos mondott, hogy sajnálattal közli, hogy abba a ritka 10%-ba tartozom, akiknél súlynövekedés van.
A vércukor vizsgálat is megvolt. Éhgyomorra 6.6-os volt, két deci cukros víz után 14.2. Erről többet most nem tudok, valószínű újabb orvost kell meglátogatnom. Jah, és a honlapon azt is megtaláltam, hogy minden 20 emberből 1-nek vannak pajzsmirigy problémája angliában.
Bemásolok ide egy kis ismertetőt, arról a fajta betegségről, ami nekem van. Itt Graves' disease-nak hívják, odahaza Graves-Basedow-kórnak.
 "A Graves-Basedow-kór a pajzsmirigy olyan autoimmun betegsége, ami pajzsmirigy túlműködést vált ki.
A betegek kezdetben fáradékonnyá válnak. Keringésük felgyorsul, a szív szaporábban ver, és a vérnyomás is megemelkedik. A szív fokozott munkája miatt megemelkedik a szívizom oxigénigénye, ami súlyos szívpanaszokat okozhat. Az légzőrendszer részéről észrevehető a nehézlégzés.
A betegek bőre meleg, nedves, a meleget nehezen tűrik. A hajhullás gyakori, a haj töredezővé, vékony szálúvá válik.
Az idegrendszer részéről feltűnő, hogy a beteg ember ingerlékeny, gyakori hangulatingadozásai vannak. A koncentrálás nehezen megy, a gyerekek rontanak az iskolai eredményeiken. Rosszul alszanak, nyugtalanul forgolódnak. Az idegrendszeri zavarok akár súlyos pszichés zavarokig is vezethetnek.
Az izomgyengeség nagyon zavaró lehet. Legszembetűnőbb a végtagok felső részének a gyengesége, ami pl. a lépcsőn járást, vagy a guggolásból való felállást teszi nehézzé.
Nőknél rendszertelen vérzés kialakulása.
Az anyagcserezavarok közül megemlíthető a cukoranyagcsere zavar kialakulása.
Nagyon súlyos esetben életveszélyes állapot is kialakulhat pajzsmirigy túlműködés következtében."

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése